Kaya Brüel og Ole Kibsgaard, kendt fra DR's morgensang, bringer deres musikalske magi til Velling Forsamlingshus. Publikum kan se frem til en koncert fyldt med danske klassikere, der vil skabe en smittende god stemning og indbyde til fællessang.
En hyldest til den danske sangskatKoncerten byder på en række numre fra den danske sangskat, herunder sange af Anne Linnet, Povl Dissing, Shu-Bi-Dua, Carl Nielsen og Kai Normann Andersen. Det er en unik mulighed for at opleve disse sange live og dele oplevelsen med andre musikelskere.
Arrangementet er en del af Det Danske Rock Akademis mission om at skabe fælles oplevelser i Velling og er støttet af 100x100.
Praktisk information
Dato: Torsdag 26. marts 2026
Sted: Velling Forsamlingshus, Velling Kirkeby 17, 6950 Ringkøbing
Entré: 220 kr
Arrangør: Det Danske Rock Akademi, Lydens Hus 1.sal
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her