Oplev Al-Harahs gribende forestilling "Meramieh" i Ringkøbing

dato

Teatret OM i Ringkøbing byder tirsdag den 11. marts 2025 kl. 19.30 velkommen til det palæstinensiske teater Al-Harah. Med forestillingen "Meramieh" fortæller de en rørende historie om to gamle palæstinensiske flygtninge, der drømmer om at vende tilbage til deres hjemland.

Forestillingen "Meramieh" skildrer en gammel mand og kvinde, der lever som flygtninge, fordrevet fra deres hjem i 1948. De to palæstinensere drømmer om den dag, de kan vende tilbage til deres hjemland. Med en blanding af tålmodighed og håbløshed fortsætter de med at vente, mens nostalgien og duften af salvie bringer dem tilbage til deres minder om hjemlandet.

Dokumentarisk teater baseret på autentiske historier

Forestillingen er baseret på interviews, der blev samlet til bogen "Living Memories", udgivet i 2017 i samarbejde mellem Al-Rowat for Studies & Research og Det Danske Hus i Palæstina. Instruktør Mirna Sakhleh har udfoldet seks historier fra forskellige fortællere, hvilket gør forestillingen til en form for dokumentarisk teater. Historierne er en vigtig del af at holde liv i fortællingerne fra perioden, der ofte er overleveret mundtligt gennem generationer.

Forestillingen varer 60 minutter og er en unik mulighed for at opleve en dybt personlig og historisk fortælling, der berører temaer som hjemløshed, drømme og nostalgi.

Praktisk Information
Dato: Tirsdag den 11. marts 2025
Tid: Kl. 19.30
Sted: Teatret OM, Buen 15, 6950 Ringkøbing
Entré: 135 kr + evt. gebyr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut