Musikalske oplevelser i Ringkøbing Kirke

dato

Ringkøbing Kirke byder på en række musikalske arrangementer i april og maj 2026. Fra påske- og forårssange med unge sangtalenter til tænksomme stunder med salmer og bibellæsning, er der noget for enhver smag. Alle arrangementer er åbne for offentligheden uden tilmelding.

Tænksomme stunder med salmer og bibellæsning

Ringkøbing Kirke inviterer til en lille tænksom stund med læsning, sang og fællesskab. Arrangementerne finder sted torsdag den 16. april og fredag den 1. maj 2026, begge dage kl. 09:00. Deltagerne vil synge tre sange fra Salmebogen, 100 salmer og/eller Højskolesangbogen, høre en tekst fra Bibelen og deltage i en bøn. Efterfølgende er der hyggeligt samvær over kaffe og rundstykker i kirkehuset. Arrangementet er åbent for alle og kræver ingen tilmelding.

Unge talenter synger foråret ind

Lørdag den 11. april 2026 kl. 16:00 gæster knap 20 sangglade børn og unge i alderen 11-15 år Ringkøbing Kirke. Under ledelse af Thomas Lennert, Hornslet Kirkes organist, vil korene opføre påske- og forårssange. Thomas Lennert er kendt i korkredse over hele landet som korinstruktør og har udgivet mange sange med sjove, finurlige tekster og ørehængende melodier. Arrangementet er målrettet børn og der er gratis adgang.

Praktisk information
Tænksom stund:
Datoer: Torsdag 16. april 2026 og fredag 1. maj 2026
Tid: Kl. 09:00
Målgruppe: Alle
Korarrangement:
Dato: Lørdag 11. april 2026
Tid: Kl. 16:00
Målgruppe: Børn
Sted for begge arrangementer: Ringkøbing Kirke, Kirkepladsen 2, 6950 Ringkøbing
Entré: Fri entré
Kontakt: +45 20 32 43 40



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut