Tirsdag den 13. maj 2025 inviteres alle til et særligt arrangement, hvor litteraturen flyttes ud i naturen. Bålhytten ved Præstegårdssøen i Ølstrup bliver centrum for en eftermiddag fyldt med oplæsning og samtale om dagens novelle.
Deltagerne opfordres til at parkere ved Brugsen og tage turen til bålhytten via Langdyssevej. Her vil der blive læst en novelle højt, og der vil være mulighed for at diskutere teksten undervejs.
Arrangementet afsluttes med en sandwich og vand, som er inkluderet i billetprisen. Det er en oplagt mulighed for at kombinere en kærlighed til litteratur med en naturskøn oplevelse.
Praktisk information
Dato: Tirsdag den 13. maj 2025
Tid: Kl. 16.30
Sted: Bålhytten ved Præstegårdssøen, Langdyssevej, 6950 Ringkøbing
Entré: 50 kr.
Billetter: Købes på riskbib.dk - inkluderer en sandwich og en vand
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her